על סדר היום
דיון חוזר בבג"צ בנושא כשרות פרטית

דיון חוזר בבג"צ בנושא כשרות פרטית

בהחלטה חריגה, ובהליך שיפוטי נדיר, קבעה נשיאת בימ"ש העליון מרים נאור כי בג"צ תעודות הכשרות יובא לדיון מחודש, לאחר שכבר נקבע פסק דין בעניין, בעוד כשלושה חודשים, עוד קבעה הנשיאה את הרכב השופטים שידון בעתירה. בעקבות ההחלטה פנו בארגון חותם לשר הדתות הרב דוד אזולאי בבקשה כי יפעל בכל האמצעים בכדי שמשרד הדתות והרבנות הראשית ייוצגו באופן הולם.

להלן המכתב המלא:

 

לכבוד: שר הדתות

הרב דוד אזולאי

 

הנידון: דיון חוזר בבג"צ בנושא מתן כשרות פרטית

בימים אלו עומדת להכרעה סוגיה מרכזית בעלת השפעה רבה על כל אזרח המעוניין לצרוך מזון כשר במדינת ישראל.

על אף שהנושא כבר הוכרע בבג"צ, ונקבע כי עמדת הרבנות ומשרד הדתות שאין להעניק תעודות כשרות על ידי גופי פרטיים, היא חוקית וצודקת, נראה שיש גורמים בעלי השפעה שמנסים לשנות את המצב הקיים ולערער את מעמד הרבנות הראשית כגוף הסמכות הממלכתי בנושא כשרות במדינת ישראל.

החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה, מר אביחי מנדלבליט, שהודיע כי אינו מתכוון לייצג את עמדת המדינה ומשרד הדתות בדיון בבג"צ, עומדת בסתירה אתית ומקצועית לתפקידו. לא יעלה על הדעת כי היועץ המשפטי לממשלה, שתפקידו לייצג את האינטרסים של ממשלת ישראל ומשרדי הממשלה, יכפה את דעתו האישית בסוגיה כל כך מרכזית ויימנע ממשרד הדתות והרבנות הראשית ייצוג הולם בדיון בבג"צ.

אמנם שמורה ליועץ המשפטי הזכות להחליט כי חוקים מסוימים אינם חוקתיים ומתנוסס מעליהם דגל שחור, אבל בסוגיה זו שכבר הוכרע בבית המשפט כי הנושא חוקי ובוודאי אין מדובר כאן בהחלטה שדגל שחור מתנוסס מעליה, אין זה מתקבל על הדעת כי היועץ יתחמק מתפקידו וישמור על ניטרליות.

זאת ועוד, נראה כי עצם התמיכה של היועץ המשפטי לממשלה בפתיחת דיון מחודש, לאחר שכבר הוכרעה הסוגיה, יש בה פגיעה ממשית באינטרסים של "הלקוח" שלו, ממשלת ישראל, משרד הדתות והרבנות הראשית.

יש לציין גם את התנהלותו המתמיהה של בג"צ, שנכנע ללחצים מצד העותרים והיועמ"ש (שבאופן אבסורדי מייצגים את אותו הצד) ואפשר לפתוח מחדש דיון שכבר הוכרע, בניגוד לעיקרון חליטות הדין.

אנו בחותם עוקבים בדאגה אחר התנהלותם של אנשי מחלקת יעוץ וחקיקה במשרד המשפטים, בראשות היועץ המשפטי לממשלה, ונראה שהתנהלות זו הינה המשך ישיר של המגמה שהוביל היועץ המשפטי הקודם, מר יהודה ויינשטיין, שניסה למנוע מהרבנות הראשית להציג את עמדתה המקצועית בדיון הראשון בבג"צ, דבר שלא צלח בעקבות התערבות השופטים.

אנו פונים אליך בתור העומד בראש משרד הדתות והאחראי על תחום הכשרות הממלכתית, שתפעל בכל האמצעים הקיימים כדי לוודא שמשרד הדתות והרבנות הראשית יקבלו ייצוג הולם על ידי היועץ המשפטי לממשלה, כפי שראוי להיות.

כידוע, הכרעה לטובת העותרים בסוגיה זו עלולה לפתוח פתח להונאות כשרות בקנה מידה עצום, ולפגוע באופן אנוש ביכולתה של הרבנות הראשית לישראל לספק לאזרחים מזון כשר בלא חשש להתערבות גורמים חיצוניים ובעלי אינטרסים כלכליים.

 

בכבוד רב,

עמיטל בראלי

מנכ"ל ארגון חותם – יהדות על סדר היום