לבחור נכון

האם באמת שירות הבנות חשוב לצה"ל?

על המגמות הנסתרות מאחורי עידוד בנות להתגייס

בשיחה עם בנות אידיאליסטיות וחושבות, מומלץ להרחיב את היריעה לתהליכים הגדולים שקורים בעולם ומשפיעים גם על צה"ל. בצבא מעוניינים בבנות הדתיות לא רק מפני שהן איכותיות. היום כבר גלוי לעין שתנועות של פמיניזם קיצוני שולטות בשיח הציבורי, ומשפיעות גם על צה"ל. נדמה שהימצאותן של נשים ביחידות הלוחמות לא נועדה לשרת את צה"ל, אלא את מה שנתפס כערך השוויון.

  • גיוס בנות לצה"ל מחליש את הצבא
  • הרבנית נעמי שפירא

סוגיות מרכזיות

ישראל היא אחת המדינות היחידות בעולם שנוהג בהן גיוס חובה לנשים. מדינה נוספת היא צפון קוריאה... לכולם ברור שנוכחותה של אישה בשדה הקרב אינה מסייעת לניצחון כמו נוכחותו של גבר. לפעמים דווקא המתח המיני שנוצר בין החיילים והחיילות מסיט את דעתם מהמטרה העיקרית שלשמה הם מוצבים בתפקידם.

בצבא אין חוסר אדם, ולעיתים רבות הוא דוחה מספר גדול של מלש"בים לגיוס הבא ובונה תוכנית לקיצור זמני גיוס החובה.

אז מה קורה פה?

היום כבר גלוי וידוע שתנועות של פמיניזם קיצוני שולטות בשיח הציבורי ומשפיעות גם על צה"ל. נדמה שהימצאותן של נשים ביחידות הלוחמות לא נועדה לשרת את צה"ל, אלא את מה שנתפס כערך השוויון. גם בת שרוצה להתגייס מתוך שליחות, עלולה לגלות שלמעשה היא משרתת ארגונים כמו "הקרן החדשה לישראל" ודומיהם.

הצבא משקיע משאבים גדולים מאוד על מנת לשכנע בנות דתיות להתגייס. זה כנראה לא סתם. יש כאן מערכה גדולה מאוד, ועל הבחורה הדתייה לחשוב האם היא רוצה להיות כלי משחק קטן על הלוח הגדול?

כמובן, לא שייך לדבר רק על סוגיית הקרן והמגמות הנסתרות שעומדות מאחורי גיוס הנשים לצה"ל, אלא לשלב זאת בהסבר הנרחב, מתוך כוונה לתת לבנות תמונה של המערכה השלמה. זה יכול להוסיף ולהועיל, אך יש לקחת בחשבון כי הטיעון הזה אינו מתאים בכל זמן ובכל מקום, ועל הדובר/ת לשים לב שהדברים נשמעים ואינם מעוררים אנטגוניזם.

בחוברת לבחור נכון מתקיים דו שיח כנה ופתוח בין הבת, שירה, לאמה לקראת ההחלטה הגורלית על המשך דרכה. הנה קטע מהשיח ביניהם על הנושא כאן:

אבל אמא, צה"ל צריך אותי ורוצה אותי!

קודם כל, אין ספק שצה"ל מעוניין בבנות הדתיות בראש ובראשונה מסיבות חיוביות – הוא מזהה שהן קבוצה איכותית, אידאליסטית, מסורה ומוכשרת. לכן צה"ל משקיע הרבה בניסיונות לשכנע אותן ולספק להן הבטחות ומסלולים נוצצים.

אבל אני בטוחה שזה לא כל הסיפור.

למה את מכוונת?

אנסה להסביר. את יודעת שאני לא אוהבת קונספירציות, אבל מה שקורה היום באופן גלוי לעין הוא שתנועה של פמיניזם רדיקלי השתלטה על השיח הציבורי. הנציגים והדוברים של השיח הזה הם בדרך כלל עמותות שמאל קיצוניות או ארגונים שעוסקים בפירוק המבנים הקיימים של דת, חברה ומשפחה מסורתית.

וכאשר העמותות האלה פועלות ומתבטאות באופן שמוכיח כי ערך קידום הנשים, או מה שהן שלפחות נראה בעיניהן כקידום נשים, גובר על ערכים כמו מבצעיות או כשירות בצה"ל, יש כאן משהו בעייתי מאוד. לי זה מפריע, כי אלו ארגונים שלא מבינים וכלל לא מתעסקים בביטחון, ואין להם בעיה להחליש את צה"ל.

גם במדינות שבהן נושא קידום הנשים חזק בשיח, לא עושים עניין גדול מכמות החיילות, הלוחמות והמפקדות בצבא. במדינות מעטות בעולם יש גיוס חובה לנשים, למשל בצפון קוריאה... לכולם ברור שנוכחותה של אישה בשדה הקרב אינה מסייעת לניצחון כמו נוכחותו של הגבר.

לעיתים נדמה שכל מציאותן של הנשים ביחידות הלוחמות אינה לשם הצלחת הצבא, אלא רק לשם הצלחתן שלהן, רק לשם השוויון.

לדו השיח המלא בין שירה לאמה לחצו כאן>>

נושאים נוספים בלבחור נכון