מהנעשה בחותם
מי עומד מאחורי קמפיין ההדתה?

מי עומד מאחורי קמפיין ההדתה?

תחקיר מעמיק שערך ארגון חותם סוקר את הקשרים, הפעילות ומקורות המימון של תנועת 'ישראל חופשית'. מן התחקיר עולה כי 'ישראל חופשית' היא מעין זרוע ביצועית של מפלגת מר"צ, רבים מחבריה אנשי המפלגה, היא ממומנת ברובה מכספים מחו"ל ועוסקת שנים בהכפשת רבנים וברדיפת הציבור הדתי והחרדי.

מי עומד מאחורי קמפיין ההדתה? בחוברת נרחבת, הנפרשת על מעל חמישים עמודים, תחת הכותרת – "זהות במשבר - פעילות 'ישראל חופשית' ו'הפורום החילוני' לפגיעה בזהותה היהודית של מדינת ישראל", סוקר ארגון 'חותם' את המתרחש מאחורי הקלעים של תנועת 'ישראל חופשית'. התנועה, שפועלת ללא הרף במטרה לחלן לחלוטין את המרחב הציבורי בישראל, עומדת מאחורי מספר קמפיינים שעלו לכותרות בתקופה האחרונה. תחבורה ציבורית בשבת, שילוב בנות בתפקידי לחימה והמאבק בנישואין כדת משה וישראל הם חלק מתחומי פעילותה של התנועה. 

ברשתות החברתיות ובדפיה הרשמיים, מכריזה התנועה כי היא תנועה פוליטית אך לא מפלגתית, וכי היא מורכבת מאזרחים מן השורה שהמאחד ביניהם הוא רק העובדה ש'אכפת להם'. הדו"ח חושף, כי התנועה קשורה בקשר אדוק עם מפלגת מר"צ ואף מוכוונת על ידה, ולמעשה קיים חשש שהתנועה מדווחת דיווח כוזב במסמכי תאגיד בכך שמצהירה שאינה תנועה מפלגתית. הדברים מקבלים משנה תוקף לאור ניסיונות התנועה בחודשים האחרונים לקבל אישור זיכוי לתרומות לפי סעיף 46, אישור המהווה הטבה לצרכי מס. אישור שכזה אינו יכול להינתן על פי החוק לתנועות מפלגתיות, ומשום כך הניסיון להציג את התנועה כגוף שאינו מפלגתי מעלה חששות כבדים להתנהלות שאינה חוקית.

לא פחות מעשרה מחברי הוועד המנהל של התנועה מכהנים או כיהנו בעבר בתפקידים שונים במפלגה. בין חברי הוועד ניתן למצוא חברי מועצה מטעם המפלגה, מזכ"ל, יו"ר מטה צעירים, חברי הנהלת המפלגה וחברי ועידת המפלגה.  שניים ממייסדי התנועה, שי אבן ומיקי גיצין, כיהנו כחברי מועצה מטעם המפלגה בערים רעננה ותל אביב. אבן שימש גם כיו"ר ההנהגה הצעירה במפלגה. ח"כ לשעבר מטעם המפלגה, ניצן הורוביץ, נחשב להוגה ואבי התנועה, וישנן עדויות לכך שהמשיך להדריך ולכוון אותה גם בעת כהונתו כח"כ.

גם המסרים אותם משדרות תנועת 'ישראל חופשית' ומפלגת מר"צ דומים להפליא. אחרי התבוסה בבחירות קראה ח"כ זהבה גלאון להסתער על מערכת החינוך כדי להגיע דרכה אל שולחן הממשלה. דברים כמעט זהים אמר גיצין, מנכ"ל התנועה עד לאחרונה, כאשר שיבח הוצאת חומרי לימוד יהודיים מתכנית הלימודים והוסיף: "השלב הבא – להחליף את הממשלה".

הסניפים המקומיים תומכים במרץ

קשר נוסף למפלגת מרץ ניתן לראות במערך המוקדים של התנועה המוקמים בערים שונות. מוקדים כמו 'רעננה חופשית', 'גבעתיים חופשית' ו'חדרה חופשית'. סניפים אלו מקבלים גב מנציגי מרצ במועצות השונות אשר מקדמים את נושאי הסניפים המקומיים. במקרים רבים חברי מועצות אלו הינם מהנהגת עמותת 'ישראל חופשית'. לדג' את פעילותו של סניף 'רעננה חופשית' מקדם חבר מועצת רעננה מטעם סיעת מרצ - שי אבן,  את פעילות 'כפר סבא חופשית' מקדמים - עילאי הרסגור הנדין שהיה סגן ראש העיר כפר סבא מטעם מרץ וחברתו במועצת כפר סבא מטעם סיעת מרצ - פליאה קטנר אשר במקביל גם מנהלת תוכן ופרויקטים של עמותת ישראל חופשית, את פעילות 'גבעתיים חופשית' מקדמת ויוי וולפסון גם היא חברת מועצת העיר וחברת ועד בעמותת 'ישראל חופשית', הדבר חוזר בערים נוספות.

בנוסף סניפי ישראל חופשית המקומיים מפרסמים הודעות תמיכה במרצ. כך לדוגמה, לקראת הבחירות שנערכו בגבעתיים באוקטובר 'ישראל חופשית' בגבעתיים הנקרא 'גבעתיים חופשית', פרסמה הודעות תמיכה חוזרות ונשנות בסיעת מרצ. חודש לפני הבחירות, בספטמבר באותה שנה פרסם סניף 'גבעתיים חופשית' בדף הפייסבוק של   מודעת תמיכה במרצ.

סניפים אלו מוקמים באצטלה של אזרחים שאכפת להם מהעיר בה הם מתגוררים, ולמעשה מודרכים ומממומנים על ידי תנועת 'ישראל חופשית'. נתון נוסף שמעלה התחקיר, שמפריך גם הוא את החזות העממית-ספונטנית שמנסה התנועה לשוות לעצמה, הוא המימון הנדיב לו היא זוכה מהקרן לישראל חדשה. מנתונים המופיעים בדו"ח עולה כי בין השנים 2011-2015 העבירה הקרן לישראל חדשה $570,732, כאשר הסכום הולך ועולה עם השנים. התנועה זוכה לתרומות מקרנות נוספות הפועלות בחו"ל, עד שאחוז התרומות שהיא מקבלת מאזרחי מדינת ישראל עומד על 2.5% בלבד בשנת 2015.

בנוסף סוקר הדו"ח של חותם, שורה ארוכה של רדיפה והסתה כנגד רבנים וכנגד הציבור הדתי והחרדי. הדו"ח סוקר שורה של קמפיינים אותם הובילה ישראל חופשית כנגד הרבנות הראשית. אחד מהקמפיין הינו קמפיין לקידום ועידוד נישואי תערובת, את הקמפיין השיקה התנועה בשיתוף פעולה עם הקרן החדשה לישראל. במסגרת הקמפיין הופץ ברשת סרטון הנותן לגיטימציה לנישואי תערובת. הקמפיין התנהל בעיקר בשפה האנגלית והציג את הנושא באופן המותאם לקהילות בחו"ל, כדי לדרבן אותם לקחת חלק במאבק נגד 'הרבנות הראשית' בסוגיית הנישואים בישראל.

לחוברת המלאה לחצו כאן>>