מהנעשה בחותם
'חותם' למנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה: הבהר דבריך ביחס לנישואים שלא כחוק במדינת ישראל

'חותם' למנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה: הבהר דבריך ביחס לנישואים שלא כחוק במדינת ישראל

ארגון 'חותם' פנה לממונה על חוק חופש המידע במשרד הפנים, וביקש שיעביר לידיו את לשון החוק וההחלטה התואמת את דברי מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה

במהלך חודש יולי 2020 התקיים דיון בוועדת העלייה הקליטה והתפוצות, בנוגע לכניסת אזרחים ישראלים לישראל בעידן הקורונה. הדיון עסק גם בהיתר כניסת קרובי משפחה מדרגה ראשונה לחתונות בישראל. במהלך הדיון הקשו חברי הכנסת אנדריי קוז'ינוב ואלכס קושניר על מנכ"ל הרשות לאוכלוסין ולהגירה, האם הוא יעניק אישור כניסה גם כשמדובר בנישואים אזרחיים ורפורמיים.
תשובת המנכ"ל לח"כים הייתה מגומגמת. מדבריו עלה כי כלל אין הגדרה הקובעת מה זה נישואים בישראל. בנוסף, הוא אמר בפירוש כי ביחס ל"נישואים רפורמיים אין בעיה", כלומר, הרשות שבניהולו מכירה ב"נישואים" כאלה ביחס לצורך שעלה בדיון.
ארגון 'חותם' פנה לממונה על חוק חופש המידע במשרד הפנים, וביקש שיעביר לידיו את לשון החוק ו/או התקנה ו/או ההחלטה התואמת את דברי המנכ"ל לעיל, המנוגדים לחוק מפורש המגדיר את הנישואים בישראל וקובע שבין בני הדת היהודית נישואים הם רק אלו המתקיימים ע"י הרבנות הראשית לישראל. תשובת משרד הפנים הפנתה את 'חותם' לחומרים מהם עולה באופן ברור כי יש הגדרה לנישואים בישראל, ובין בני הדת היהודית נישואים הם דווקא אלו המתקיימים ברבנות.
לאחר קבלת תשובת המשרד, 'חותם' הוציא מכתב למנכ"ל הרשות עצמו, עם העתק לשר הפנים, וביקש ממנו להבהיר ולהסביר את דבריו שלכאורה עומדים בניגוד מוחלט לחוק הישראלי.

מכתב ארגון חותם למנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה

מכתב חותם לממונה חופש המידע משרד הפנים

תשובת הממונה על חופש המידע