על סדר היום

הרשמו לקבלת ייעוץ חינם בנושא חוזים הלכתיים

הרשמו לקבלת ייעוץ חינם בנושא חוזים הלכתיים

לקראת שבת פרשת משפטים, מציע ארגון 'חותם' ייעוץ חינמי בכל הנוגע לחוזים הלכתיים, וזאת מתוך מטרה לקדם את מודעות הציבור לשימוש בחוזים המנוסחים על פי ההלכה. הייעוץ ההלכתי יינתן ע"י הרב אברהם קליסקי, מייסד וראש ארגון לשם – יעוץ משפטי הלכתי לעסקים

להרשמה לקבלת ייעוץ חינם לחצו כאן

הייעוץ ההלכתי יינתן ע"י הרב אברהם קליסקי, מייסד וראש ארגון לשם – יעוץ משפטי הלכתי לעסקים

 

חוזה הלכתי כולל מספר דגשים ובהם: וידוא שבעסקה לא כלולים איסורים, כגון: ריבית, שבת, איסורי אכילה והנאה ועוד. הכנסת סעיף בוררות בדין תורה - כדי לאפשר את מימוש החוזה על פי דין תורה, וניסוח על פי ההלכה.

מעבר לאיסור ההלכתי שעלול להתקיים בשימוש בחוזים שלא על פי ההלכה, ישנה משמעות לאומית לכינון ויישום משפט התורה בחיים הכלכליים. המשפט האלוקי מבטא את ההדרכה של התורה ביחס לכלל המעשים וההתעסקויות - כולל עניינים ממוניים. משפט מבטא תרבות, ואל לנו להימנע מביטוי תרבותנו המקורית. הרב הרצוג בקום המדינה ראה בקבלת המדינה את המשפט העברי חלק מהצורך הלאומי בתקומה. מתוך המשמעות ההלכתית והלאומית של המשפט, נובע גם צורך מעשי ביצירה משפטית בחיי העסקים בישראל.

שימוש ויצירת חוזים על פי ההלכה היא ההזדמנות של כל אחד ואחד מאיתנו להיות שותף בחיים הכלכליים והעסקיים שלו, במהלך שיבת המשפט לישראל, ולקחת חלק מתהליך הגאולה על ידי מעשה פשוט ויומיומי. חוזים הלכתיים מבטאים את הצדק האלוקי, והם המפתח לצדק חברתי. "ואשיבה שופטייך כבראשונה, ויועצייך כבתחילה - אחרי כן יקרא לך עיר הצדק קריה נאמנה".

 

לקריאת מאמרו של הרב אברהם קליסקי בנושא חוזים על פי ההלכה לחץ כאן