ניוזלטר כסלו תשע"ח

עדכונים מהנעשה בארגון חותם לחודש כסלו תשע"ח

מהנעשה בחותם

 

המאבק בנושא גיוס בנות דתיות לצבא

 

כך מפעיל צה"ל לחץ על תלמידות דתיות להתגייס: "בצבא יש חרדים. הם חרדים יותר ממך אפילו"

במסגרת פעילות חותם המלווה בנות דתיות שנקראו ל'ראיון דת' לאחר קבלת הפטור, חשפנו מה מתרחש בראיונות וכיצד מפעיל צה"ל לחץ על הבנות במטרה לשכנע אותן להתגייס. בעקבות תלונות רבות של בנות שהזמינו אותן ל "ראיון מצהירות דת" למרות שהצהירו על דתיותן, פרסם הארגון הקלטה של ראיון ובו נשאלות תלמידות דתיות שאלות חודרניות ואישיות ושאלות ידע שאינן נדרשות לבת דתית כדי לקבל פטור על פי החוק. בין השאר נשאלו הבנות "האם אמא שלך הולכת עם כיסוי ראש? למה ההורים מתנגדים שתתגייסי? ואיך זה שבצה"ל יש חיילים חרדים "אפילו יותר ממך" ואת לא יכולה להתגייס? הפטור מטעמי דת הוא הצהרה על שמירת כשרות ושבת ואי ידיעת פרטי הלכה זו או אחרת אינה רלוונטית לאי ההתאמה של בחורה כבת דתית למסגרת הצבאית החילונית. ובנוסף שאלות אלה אינן לגיטמיות ואף מנוגדות לחוק.

להרחבה בנושא>>

להרחבה על תכנית סיוע למצהירות דת>>

 

הקרב על הצבא: סדרת כתובות של התאגיד 'כאן' על המחלוקות סביב גיוס בנות לצה"ל

רבני הציונות הדתית נגד גיוס נערות דתיות לצבא, אך בצה"ל טוענים כי מספר המתגייסות דווקא הוכפל. בכתבה חדשה של התאגיד 'כאן' בהשתתפות חותם, מובא סיפורה של טל גלר קצינה במיל' וחוזרת בתשובה, שמעבירה בימים אלו דרך ארגון חותם שיחות הסברה נגד גיוס בנות לצבא באולפנות: "המטרה היא באמת לפרוש בפניהן עוד פרספקטיבה שהן לא נחשפות אליה, כי מי שבסופו של דבר מגיע לדבר איתן, זה כל מיני עמותות, או כל מיני גופים שבעצם האינטרס שלהם זה שהן יתגייסו.." בהמשך הכתבה מובאים קולות של רבנים מהציונות הדתית שמתנגדים בכל תוקף לגיוס בנות לצה"ל. הרב אלי סדן, ראש המכינה הקדם צבאית בעלי: "כנראה שגורמים מחוץ לצבא זיהו שהצבא זה המקום, זה הזירה הנכונה לעצב את פני החברה הישראלית... מחיקת התודעה היהודית." מנגד מוצגת בכתבה משפחתו של ח"כ שטרן שחלק מבנותיו ורעייתו שירתו בצבא.

לצפייה בכתבה>>
למידע על תכנית ההסברה של חותם>>

 

 דת ומדינה

  

המאבק על הכשרות הממלכתית - הרב אליהו וחותם מזהירים את הציבור מ'השגחה פרטית'

הרב אליהו, רבה של צפת תקף את הכשרות האלטרנטיבית ואת מיזם 'השגחה פרטית'. "אסור לסמוך על הכשרות הזאת, אין לה שום ערך. אין פלא למה הרפורמים תומכים בה". בשיעורו השבועי של הרב אליהו אמר הרב כי ''יצאה כשרות חדשה - 'השגחה פרטית', בעל הבית משגיח על העסק שלו. אני רוצה לומר לאנשים להיזהר מאוד מהדבר הזה''. בסרטון שפורסם בדף הפייסבוק של חותם מתאר הרב כשלים חמורים שנמצאו בעסקים תחת פיקוחה של 'השגחה פרטית'. במקביל פרסם חותם כי עמותת "השגחה פרטית" שינתה את שמה שכלל בעבר את המילים לקידום יהדות פלורליסטית בישראל והשמיטה את המילה "פלורליסטית". בתגובה לפרסום הדברים על ידי חותם התקבלו מכתבי התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים נגד הרב שמואל אליהו ו׳חותם׳ בראשות הרב יעקב אריאל בטענה כי מדובר בלשון הרע. תגובת חותם: "ארגון 'השגחה פרטית' לקידום יהדות פלורליסטית בישראל, מתגלה בימים האחרונים כלא-ממש פלורליסטי ומנסה לסתום פיות באיומים והפחדות על תביעת דיבה... אנחנו בארגון חותם נמשיך להביא לידיעת הציבור את הדיווחים שמגיעים אלינו במטרה למנוע הכשלת הציבור ופגיעה בשומרי הכשרות" בחותם גם ציינו כי עמותת השגחה פרטית פועלת תחת ארגון גג "פנים - איגוד ארגוני יהדות ישראלית" בין השאר בשיתוף עם התנועה הרפורמית, התנועה הקונסרבטיבית, בית דניאל ועוד, דבר שמלמד לא מעט על מטרותיה של העמותה.

להרחבה בנושא>>

לתגובה המלאה של חותם>>

 

תחקיר ארגון חותם חושף: 'ישראל חופשית' זרוע ביצועית של מפלגת מר"צ

בדו"ח של הארגון "זהות במשבר" העוסק בניסיונות לפגוע בזהות היהודית של המדינה, עולה השאלה מי עומד מאחורי קמפיין ההדתה בישראל? ארגון חותם סוקר את הקשרים, הפעילות ומקורות המימון של תנועת 'ישראל חופשית' בדו"ח מפורט ומעמיק. התחקיר מעלה כי 'ישראל חופשית' היא מעין זרוע ביצועית של מפלגת מר"צ, רבים מחבריה אנשי המפלגה, היא ממומנת ברובה מכספים מחו"ל ועוסקת ברדיפת הציבור הדתי והחרדי. התנועה, שפועלת ללא הרף במטרה לנתק את המרחב הציבורי בישראל מערכים יהודיים, עומדת מאחורי מספר קמפיינים שעלו לכותרות בתקופה האחרונה. תחבורה ציבורית בשבת, שילוב בנות בתפקידי לחימה והמאבק בנישואין כדת משה וישראל הם חלק מתחומי פעילותה של התנועה.

לדו"ח המלא>>

להרחבה בנושא>>


למרות החלטת הממשלה זילבר תמשיך לעסוק בהדרת נשים

למרות החלטת הממשלה שהתקבלה לאחרונה בנושא, היועמ"ש הבהיר במכתב לשרות שקד וגמליאל כי זילבר תמשיך לטפל בסוגיה זו מטעמו. המשנה ליועמ"ש דינה זילבר עוררה מספר סערות סביב סוגיה זו בשנים האחרונות, ועל פי החלטת הממשלה המעקב והבקרה בנושא זה יוטלו על הרשות לקידום מעמד האישה במשרד לשוויון חברתי. במכתב ששיגר היועמ"ש ד"ר אביחי מנדלבליט לשרה איילת שקד ולשרה גילה גמליאל הוא מדגיש כי זילבר תמשיך לשאת באחריות מטעמו "לטיפול בהיבטים המשפטיים העקרוניים הקשורים בנושא של המאבק בתופעת הדרת הנשים" כלשון המכתב. בארגון חותם, שברך על החלטת הממשלה להעביר את הנושא מתחום אחריותה של זילבר, קראו שלא להסתפק בשינויים שבוצעו כעת אלא לתקן את החלטת הממשלה מהייסוד ולאמץ בהקדם את הצעת התיקון, "למרות השינויים הקלים כעת, ומכיוון שטרם בוטלה החלטת הממשלה בנושא זה, קיים חשש שגם תחת הרשות לקידום מעמד האישה במשרד לשוויון חברתי יהיו ניסיונות של כפייה ליברלית ופגיעה בציבור גדול".

למכתב של היועמ"ש>>

להרחבה בנושא>>

 

משפחה:

 

חוק "הורים וילדיהם": תיקון חיוני או בכייה לדורות? 

הרב עזריאל אריאל ראש תחום חברה ומשפחה בחותם, במאמר על החוק החדש - חוק זכויות הילד במשפחה. המאמר דן בנושאי זכויות הילד, מחויבות ואחריות הורית ובהצעת החוק הממשלתית, שנמצאת עתה בדיונים, ומבקשת להגדיר את חלוקת האחריות ההורית במקרה של גירושים. הרב עזריאל אריאל מביא יתרונות וחסרונות להצעת חוק זו ומעלה טענה כי היא פוגעת קשות בסמכות ההורית ואף מצמצמת במפורש את סמכותם של ההורים. בהמשך המאמר הרב מביא אלטרנטיבה המבוססת על המקורות היהודיים. במקום מרחב השיח הכוחני והמנוכר המאפיין את מערכת המשפט, להשתמש במרחב שיח דיאלוגי – טיפולי או גישורי. במקום התמקדות ב"זכויות הילד" הגוררות בעקבותיהן את "חובות ההורים", יש לאמץ מערכת מושגים ושפת שיח רכות יותר המתמקדות ב"מחויבויות ההורים".

המאמר פורסם בכתב העת שילוח - כתב עת ישראלי להגות ומדיניות.

למאמר המלא>>

 

רבני הציונות הדתית נגד נישואים אזרחיים: "הרס וחורבן של עם ישראל"

בחודשים האחרונים מתנהל קמפיין לקידום נישואים אזרחיים בישראל, על ידי ארגונים הפועלים בתוך הציונות הדתית. בתגובה מפרסם ארגון חותם סרטון בו גדולי רבני הציונות הדתית שוללים את ההצעה להנהיג נישואים אזרחיים בישראל. הרב חיים דרוקמן "מי שמדבר על שינוי - לא חשב במידה מספקת". הרבנים תוקפים בחריפות את ההצעה תוך שהם מציינים כי היא הרסנית, מסוכנת ומנוגדת לדרך התורה.

לצפייה בסרטון>>


ארגון חותם מפרסם הצעה לתיקון חוק אימוץ ילדים: רק אבא ואמא יוכלו לאמץ

חותם מפרסם הצעת לתיקון חוק האימוץ אשר באה להסדיר את נושא אימוץ הילדים בישראל ולהגדיר בחקיקה כי רק גבר ואישה שנישאים זה לזה יהיו כשירים לאמץ ילדים. בהצעת החוק נאמר כי "בשל החשיבות הבלתי רגילה של הנושא וההפקדה היתרה על טובת הילד מוצע לאפשר לילד המאומץ לגדול רק במשפחה נורמטיבית לפי הדין הישראלי. בהתאם לכך, מוצע כי רק כאשר נישואיהם של הזוג מוכרים על ידי הדין הישראלי, כלומר - גבר ואישה שנישאו דרך הרבנות הראשית, הם יוכלו לאמץ. "המטרה שלנו היא לתת לחוק את הפרשנות המקורית שלו" – אומר עו"ד משה פולסקי מארגון 'חותם' שניסח את הצעת החוק. "מדינת ישראל הולכת לאפשר אימוץ לבני זוג חד מיניים, מבלי שעשו בדיקה ומחקר, אם הם כשירים לנושא ואם הילד יקבל הורות טובה.

להרחבה בנושא>>


הרב אריאל על הרב ריסקין בנושא הלהט"ב: "טועה טעות חמורה"

הרב ריסקין עורר סערה קטנה כשאמר בראיון למקור ראשון "אנחנו לא יכולים להתיר מה שהתורה אוסרת". עם זאת , הוא הפתיע כשאמר כי "מצד שני 'אונס רחמנא פטריה'- התורה פטרה את האנוס מן החיובים הנובעים ממה שעשה". הרב אריאל רב העיר רמת גן ונשיא ארגון 'חותם' התייחס לאמירה במסמך הלכתי וכתב: "מי שמנסה להקל עליהם בטענת אונס - טועה ומטעה". בתשובה שהעניק לאנשי 'חותם', כתב הרב אריאל כי יש לקרב ולהבין את המצוקה של הסובלים מנטיות הפוכות. "חייהם אינם קלים, ובמצבם הנוכחי לא יכולים להקים משפחה תקנית". הרב הדגיש כי "יש לסייע להם הן ממונית והן נפשית להיחלץ מהמצב אליו נקלעו, שלא באשמתם".

להרחבה בנושא>>

 

 

תכניות חותם

 

תכנית מנהיגות: מנהיגי המחר צומחים כבר היום

תכנית חדשה של ארגון חותם בשיתוף עם איגוד רבני קהילות ומפעלות הציונות הדתית, להכשרת הדור הבא של יזמים ומנהיגים חברתיים. התכנית כוללת הרצאות וסדנאות מעשיות שמועברות על ידי אנשי מקצוע בתחום ההסברה, האסטרטגיה והמדיניות הציבורית, וכוללת מפגש עם דמויות בולטות שהובילו תהליכים חברתיים בשנים האחרונות והותירו חותם על החברה הישראלית ועל השיח הציבורי.

להרחבה על התכנית>>

לפירוט ההרצאות>>

 

תכנית הרצאות לאולפנות: בדרך לשירות משמעותי

תכנית 'בדרך לשירות משמעותי' מבית חותם מתחדשת ומציעה הרצאות וסדנאות להדרכה של צוותי חינוך לכיתות יא-יב בנושא התמודדות עם סוגיית גיוס בנות לצבא.  בנוסף כוללת התכנית פעילות הסברה המיועדת לתלמידות עצמן להעצמת ערכה ומשמעותה של התרומה במסגרת השירות הלאומי.

ניתן להזמין הרצאות בטל: 073-3904102

להרחבה על התכנית וליצירת קשר>>

צפו בתקציר מתוך הכנס למחנכות בנושא הכוונת בנות לשירות לאומי>>

 

בקטנה:

על תקן הרב: סתיו שפיר: חברת הכנסת שמותחת ביקורת על חותם, לא יכלה לסרב לבקשה של אחת המתנדבות בלשכתה, והסכימה לערוך את טקס החופה שלה. "חתונה אזרחית"  *** יללת החתול: שרים חרדים ודתיים מקדמים חוק שנועד לטפל בחיות בית משוטטות - שהוא בניגוד להלכה, חותם קורא במכתב לרבנים הראשיים לישראל למנוע זאת.  *** מבקר המדינה הצביע על עומס יתר שיוצרים מטופלי פלסטינאים בבתי החולים, ארגון 'חותם' מפרסם דף עמדה הלכתי בנושא אסור להקדים חולים מחו"ל על פני חולים ישראליים *** שר החינוך נפתלי בנט מתייצב בנחישות מול הפורום החילוני וחושף את הכוונות האמיתיות של 'קמפיין ההדתה', בעקבות פרסום הדו"ח של חותם. *** בג"צ חיזק את הכשרות הממלכתית: הרב משה כ"ץ בטור בערוץ 7. *** אבנר פורת מחותם מגיב לאלעד קפלן שמייצג את 'השגחה פרטית' ברדיו גלי ישראל (דקה 33:30). *** הרב רימון מסביר מדוע אין מקום ל'השגחה פרטית'רוצים להדר?בבקשה, אבל כתוספת ולא כביטול הרבנות.

 

 

 

לעדכונים נוספים הצטרפו אלינו בפייסבוק

חותם - יהדות על סדר היום