ניוזלטר אלול תשעז

עדכונים מהנעשה בארגון חותם לחודש אלול תשעז

מהנעשה בחותם

 

גיוס בנות

 

דיון בכנסת: הזמנת דיינים לאולפנות כדי להקל על התלמידות להצהיר

דיון סוער התקיים בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת בנושא חתימה על הצהרת דת במוסדות חינוך ובאולפנות. הדיון נערך לבקשת המתנגדים ליוזמה, לאפשר לדיינים להגיע למוסדות חינוך ולהקל על הבנות את תהליך קבלת הפטור לו הן זכאיות על פי חוק. בדיון תקפו הח"כים הליבראליים את נציג החמ"ד ואת ראש רשות השרות הלאומי. נציג חותם שנכח בדיון, תקף את הצביעות של חברי הכנסת המתנגדים ליוזמה: "דווקא אלו שבדרך כלל מבקשים להנגיש את שרותי הדת, כשזה לא מסתדר עם האג'נדה שלהם, הם מבקשים דווקא להקשות על הבנות"

להרחבה בנושא לחץ כאן>>

 

 

כנס למחנכות בבניין שלם: הכוונת בנות לשירות – התמודדות חינוכית מאתגרת

על הרקע השיח הסוער סביב גיוס בנות דתיות לצבא, נערך במסגרת  ב'בנין שלם' כנס מיוחד בהפקת רשת צביה, שעסק בתפקיד המחנכות בהכוונת הבנות דווקא לשירות הלאומי. לכנס הגיעו מחנכות מאולפנות ותיכונים ברחבי הארץ ששמעו מפי הדוברים והדוברות על חשיבות השירות הלאומי לעומת המורכבות הגדולה שיש בשירות צבאי. הרב יוני מילוא, נציג ארגון חותם ןממארגני הכנס הסביר כי "מטרתנו הייתה לאזן מעט את השיח שנוצר בתקופה האחרונה ולהסביר שגם בשירות הלאומי, עם כל הבעיות, יש אתגרים חשובים". מנכ"ל האגודה להתנדבות, ירון לוץ, הדגיש את החשיבות שבשירות הלאומי לעומת השירות הצבאי. לדבריו, "השירות הלאומי היום זה החוסן האזרחי של מדינת ישראל לא פחות מהחוסן הצבאי. החברה זקוקה לבנות השירות הלאומי. הצבא משקיע מיליונים רק בשיווק ולשירות הלאומי אין את האפשרות הזאת."

להרחבה בנושא לחץ כאן>>

לצפייה בהרצאות והפנאלים מהכנס לחץ כאן>>

 

 דת ומדינה

 

פנייה לרבנים הראשיים: מנעו תקנות המחייבות לבצע סירוס הנוגד את ההלכה

לאחרונה אושרה בוועדת החינוך בכנסת, בראשותו של ח"כ יעקב מרגי מש"ס, תקנה המחייבת הן את משקי הבית הפרטיים המקבלים כלב או חתול לרשותם, והן את העיריות המוסרות חיות אלה לאימוץ, לסרס ולעקר את בעלי החיים - דבר המנוגד ואסור על פי ההלכה. הרב דוד אייגנר מארגון חותם, פנה במכתב לרבנים הראשיים בבקשה שיתערבו וישפיעו על חברי הכנסת הדתיים שיבטלו את התקנות שעברו תחת משמרתם. במכתב תיאר הרב אייגנר את הבעייתיות הכרוכה בתקנות אלו, את המאמצים שעושה ארגון חותם בשנים האחרונות במטרה למנוע מתקנות כאלו להתקבל ואת הניסיונות לקדם פתרונות המותרים על פי ההלכה, שהגיעו כעת למבוי סתום עקב קבלת התקנות.  "התקנות המוצעות בעניין סירוס ועיקור מחייבות את אזרחי ישראל ואת הרשויות המקומיות לעבור על איסור תורה ממש. מדובר בכפייה חילונית של ממש, לא יתכן כי במדינת ישראל, המדינה היהודית, יחויבו אזרחים לפעול כנגד אמונתם".

להרחבה בנושא לחץ כאן>>

לקריאת המכתב המלא>>

 

חותם: מגבים את המל"ג בהפרדה מגדרית

דיון סוער התקיים השבוע בכנסת בנוגע להפרדה המגדרית באקדמיה. בדיון תקפו נציגי הארגונים הליברלים את נציג המל"ג על תמיכתם בהפרדה מגדרית באקדמיה לטובת סטודנטים רבים אשר דורשים זאת. נציג ארגון חותם אבנר פורת שהשתתף בדיון אמר כי התוכן שהוצג בדפי העמדה ובדיון משקף תפיסה פטרנליסטית מתנשאת בכסות ליברלית. "אין כאן פגיעה ברמה האקדמית, שהרי כל בר דעת מבין שאין שום הבדל בלימודי מתמטיקה והיסטוריה בין אם זה בעירוב או בהפרדה. אין כאן שום עניין של הדרת נשים, שהרי מדובר באפשרות השכלה לשני המינים, רק בהפרדה ובצניעות. מה שיש כאן זו התנשאות בניסיון לטעון שיש מי שיודע יותר מהציבור החרדי מה טוב לו. בעיקר יש כאן שאיפה עזה ליצור שינוי תרבותי בציבור החרדי, בכדי להפוך אותו להיות קרוב יותר לזרמים פלורליסטיים ליברלים. בארגון חותם הוסיפו כי "מדובר בניסיון נוסף של כפייה חילונית על ציבור שומר תורה ומצוות, תוך רמיסה של זכויותיו. אנו מגבים את עמדת המל"ג, וקוראים שלא לפגוע במסגרות האקדמאיות אשר מאפשרות לציבור רחב ללמוד באקדמיה."

להרחבה בנושא לחץ כאן>>

 

כנס ציון וירושלים ה -2  לחיזוק הזהות היהודית במערכות הציבוריות ובצה"ל

השנה נערך כנס 'ציון וירושלים השני' מיסודם של הארגונים הפועלים לחיזוק הזהות היהודית של מדינת ישראל. כאלף רבנים השתתפו בכנס בקריאה לחיזוק הזהות היהודית במערכות הציבוריות במדינת ישראל ובצה"ל. בכנס קרא הרב יעקב אריאל, נשיא ארגון חותם, לדבוק באחדות שהנהיג הרב קוק בהקמתו את הרבנות הראשית ואת הכשרות הממלכתית, ולקבוע בסיס הלכתי משותף על פי השולחן ערוך לפיו ינהגו כל הגופים הנותנים כשרויות. הרב עסק בסמכותה של הרבנות הראשית ובחשיבותה כמסדירת נושאי הכשרות, הנישואין והגיור בישראל בצורה אחידה. הרב אברהם וסרמן, ר"מ בישיבת רמת גן ומרבני ארגון חותם, עסק בשורשי הרפורמה, בהתפוררותו של הסטטוס קוו ובפעילותם של כוחות שונים לעקור שם שמיים מהמרחב הציבורי של מדינת ישראל. מנכ"ל ארגון חותם, עמיטל בראלי הציג בכנס סקירה מקיפה על מקצוע הלימודים 'תרבות יהודית ישראלית' שמבקשת להנחיל ערכים רפורמיים וקונסרבטיבים במוסדות החינוך הממלכתיים.

לצפייה בהרצאות מהכנס לחץ כאן>>

 

דוחות ומחקרים

 

למי קראת חשוך? דו"ח על פעילות הקרן החדשה בחברה החרדית

דו"ח חדש שפרסם ארגון חותם חושף את היקף התקציבים שמפנה הקרן החדשה לישראל במטרה לשנות את פניה של החברה החרדית בישראל. בדו"ח, שהתפרסם בכל העיתונים המרכזיים ואתרי החדשות החרדיים ועורר סערה גדולה בקרב המגזר כולו, מוצגים הארגונים ופעילותם אשר בהם תומכת הקרן בכדי לפעול מחד כנגד הציבור ומאידך בכדי לשנותו. הדו"ח סוקר כיצד מצד אחד מתקצבת הקרן פעילות נגד החברה החרדית, ומצד שני מפעילה תוכניות שונות הפועלות בתוך הציבור החרדי לצורך השפעה על אורח חייו. הדו"ח הופק על ידי הארגון במסגרת תכנית פעולה מקיפה לחשיפת ארגונים הפועלים לטשטוש הזהות היהודית של המדינה. חותם: "לאור חוסר המודעות בציבור החרדי לפעילות האינטנסיבית של הקרן, מנסים בקרן החדשה לרתום את ההצלחות שלהם בפגיעה פוליטית במפלגות החרדיות ולהתערבות חסרת תקדים בכוח הפוליטי של הציבור החרדי. ישנה חשיבות עליונה שהציבור החרדי יהיה מודע למטרות העל של הקרן החדשה ולמלחמות שהיא מייצרת נגד הציבור החרדי"

לקריאת הדוח המלא לחץ כאן>>

להרחבה בנושא לחץ כאן>>

 

המטרה: חב"ד. דו"ח על פעילותה של הקרן החדשה כנגד תנועת חב"ד

דו"ח נוסף של ארגון "חותם" חושף פעילות ממוקדת ומאסיבית של ארגוני הקרן החדשה כנגד תנועת חב"ד בזירות שונות בציבור הישראלי. בהמשך לדו"ח החושף את תקציבי הענק שמשקיעה "הקרן החדשה לישראל" לשינוי פני החברה החרדית בישראל, מפרסם הארגון דו"ח המשך החושף את פעילותה של הקרן כנגד מטרה חדשה בתחום היהדות: תנועת חב"ד. בין השאר פועלים ארגונים במימון הקרן כנגד דוכני חב"ד בערים, מנסים לרתום "הורים מודאגים" שימנעו מהתנועה להפעיל גנים וקייטנות ומובילים כתבות וסיקורים עוינים באמצעי התקשורת, שמציגים את ניסיונות "ההשתלטות" של חב"ד על החברה החילונית. ארגון חותם: "תנועת חב"ד פעילה מזה שנים בהפצת יהדות וקירוב לתורה. כשמדובר בתנועה שפורצת ומשפיעה החוצה – כנראה שם כואב לקרן עוד יותר".

לקריאת הדו"ח המלא לחץ כאן>>

להרחבה בנושא לחץ כאן>>

 

מחלקת הסברה

 

הצצה לסדנה של תכנית 'טיפת דבש'

קבלו הצצה לתכנית חדשה ופורצת דרך לזוגות שמבקשים לבנות ולחדש את האהבה, ולרווקים שמחפשים את הדרך אליה. התכנית בניהולם המקצועי של הרב עזריאל אריאל ועו"ס חדוה אריאל, כוללת חמישה מפגשי העשרה לזוגיות באהבה, שיסייעו ביצירת תודעה זוגית חדשה ויתנו כלים מעשיים לזוגיות יציבה, לחידוש האהבה ולפתרון קונפליקטים. התכנית החלה לפעול בחודשים האחרונים במרכזי קהילות ובמתנסים ברחבי הארץ, ומותאמת לכל שכבות האוכלוסייה.

למידע נוסף על התכנית לחץ כאן>>

 

 

יהדות על סדר היום - מה אנחנו באמת עושים?

המאבק על הזהות היהודית של המדינה עלה קומה בשנים האחרונות. מול גופים וקרנות מהארץ ומחו"ל הפועלים להשפיע על מדינת ישראל ולהפוך אותה בעזרת תקציבי עתק ממדינה יהודית למדינת כל אזרחיה, עומד ארגון חותם על המשמר ופועל במספר תחומים במקביל בכדי לחזק את הזהות היהודית של המדינה, להגביר את שמירת הלכה וקיום המצוות במרחב הציבורי ולהשפיע על השיח הציבורי ועל התודעה הציבורית. בכל סוגיה שנוגעת לליבת הזהות של מדינת היהודים - אנחנו שם. מוזמנים לצפות בסרטון הסוקר את פעילותנו בשנים האחרונות.

לעיון בפרוספקט הסברה של הארגון לחץ כאן>>

 

בקטנה:

גם השנה קיבלו משפחות חד הוריות מענק לימודים לכל ילד בלי תלות במבחן הכנסה אחיעזר וולף מארגון חותם בטור בערוץ 7 מסביר מה עומד מאחורי החוק המפלה *** חה"כ מירב בן ארי בתגובה מעוררת תמיהה לטור של אחיעזר וולף בנושא מענק הלימודים - בשביל מה מבחן הכנסה? אם אפשר לתת אז למה לא? *** לאחר שחה"כ אלעזר שטרן תקף בגסות את מנכ"ל חותם בדיון בכנסת, החליטה ועדת האתיקה של הכנסה כי עליו להתנצל בפני חותם *** "לא הייתי עושה את זה שוב" סיפורה של טל גלר, קצינה לשעבר שהשתתפה בגירוש מגוש קטיף, והיום מעבירה הרצאות לתלמידות אולפנה במסגרת תכנית "בדרך לשירות משמעותי"  של ארגון חותם *** הדתה?! בדף הפייסבוק של חותם עלה תיעוד מזעזע מבית ספר אילנות בהרצליה שהעלה תערוכת עבודות של תלמידים בנושא הנצרות.

 

לעדכונים נוספים הצטרפו אלינו בפייסבוק

חותם - יהדות על סדר היום