על סדר היום
פניה לראש החמד בנושא אלומה

ארגון חותם קורא לראשי החמ"ד להתנתק מאלומה

בעקבות הראיון של ראש מנהל החמ"ד ד"ר אברהם ליפשיץ בערוץ 7, שבו התייחס לעצומת ההורים נגד כניסת ארגונים המכוונים בנות לגיוס לצבא למוסדות החמ"ד, פנה אליו מנכ"ל ארגון 'חותם', בירך אותו על תמיכתו בשירות לאומי וקרא לו לבחון את המשך שיתוף הפעולה בין החמ"ד לעמותת 'אלומה' שדוחפת בנות דתיות להתגייס לצה"ל

המכתב המלא:

 

לכבוד ד"ר אברהם ליפשיץ

ראש מינהל החמ"ד

שלום וברכה,

 

הנידון: הכוונת בנות לשירות בצה"ל בתוך מוסדות החמ"ד

 

ראשית, שמחתי לשמוע את דבריך הבוקר, בראיון לערוץ 7 כי החמ"ד דבק בהחלטת מועצת החמ"ד הרשמית ומעודד את הבנות לתרום למדינה בשירות לאומי משמעותי.

באותה השיחה הוזכרה פעילותו של ארגון אלומה שמלווה בנות שהחליטו להתגייס, ומעניק להן מידע על תנאי השירות וזכויותיהן בצבא. פעילות זו היא ללא ספק ראויה, במידה ואכן מדובר בליווי בנות לאחר שהחליטו להתגייס. אולם, מבדיקה שערכנו בנושא, וכן מהיכרות עם דרכי הפעולה של הארגון ועם פעיליו, עולה תמונה אחרת לגמרי וברצוני להביא את הדברים החשובים לידיעתך.

בפרוטוקול האסיפה הכללית של ארגון אלומה בשנת 2015, מובאת טענתו של המפקח על החינוך העל-יסודי בחמ"ד, רם זהבי, כי קיים חשש בקרב גורמים בחמ"ד  ש"אלומה עוסקת בעידוד הצעירות להתגייס ולא בליווי המעוניינות במידע והכוונת המתלבטות שהחליטו".

מה שהיה לפני כשנתיים בגדר חשש, אומת זה מכבר בדבריה של מנכ"לית הארגון, יפעת סלע, בראיון לעיתון במחנה (מרץ 2017):

 "הצבא הוא מוקד עשייה משמעותי מאוד בחברה הישראלית וכן מנוף היכול להביא צעירים למוקדי השפעה באזרחות, לכן אנחנו רוצים לראות גם את הצעירות הדתיות מגיעות אל הצבא. אנחנו לא רוצים שימנעו מכם גיוס, וישללו מהבנות הדתיות את הזכות לשרת בצבא. מספר הבנות המתגייסות רק הולך וגדל ומדובר בעלייה מבורכת."

מדבריה של סלע עולה בבירור כי ארגון אלומה אינו פועל כמענה לצורך הקיים בשטח, אלא מתוך אינטרס ליצור מגמה של גיוס בנות דתיות לצה"ל.

במאמר שפרסמה לאחרונה שרון בריק-דשן, מנהלת תכנית 'משרתות באמונה' של ארגון אלומה, באתר כיפה, היא מציגה את השירות הצבאי ככרטיס כניסה של הצעירות הדתיות לחברה הישראלית. רוח הדברים העולה ממאמרה של בריק-דשן היא הרוח אותה מביאים אנשי אלומה לתוך מוסדות החמ"ד: בנות דתיות, אם אתן מעוניינות להיות חלק מהחברה הישראלית, עליכן להתגייס לצבא!

גם בצה"ל, שהציב לעצמו כמטרה להעלות את אחוזי הגיוס של הבנות דתיות, מודים כי ארגון אלומה הוא שעושה עבורם את פעילות הגיוס וההסברה בתוך מוסדות החמ"ד. בוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת לפני כשלוש שנים, העידה יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים לשעבר, תא"ל רחל טבת ויזל, כי אלומה היא שותפה מרכזית במאמצים של צה"ל לגייס בנות דתיות. זאת מאחר שצה"ל אינו מורשה להיכנס למוסדות החינוך של החמ"ד, בהתאם לעמדה החינוכית שלו המתנגדת לגיוס בנות לצבא.

"באופן עקרוני אנחנו לא נכנסים למוסדות החמ"ד. השותפים שלנו המרכזיים הם אלומה שנמצאים כאן ועושים את עבודת הקודש, והם מול האוכלוסייה הזאת על מנת לחשוף אותה".

אמנם ארגון אלומה טוען באופן רשמי כי הוא פועל למתן מידע וליווי בלבד, אולם מהדברים שהובאו לעיל וכן מדוגמאות רבות נוספות שמפורטות בדו"ח שהוצאנו בנושא, ניתן לראות בבירור כי מטרות פעילותו של הארגון אינן תמימות כפי שהוא מנסה להציג זאת.

באותם הפרוטוקולים של האסיפה הכללית מעלים חברי ההנהלה של אלומה אפשרות לוותר על הקשר עם החמ"ד לטובת חיזוק הקשר עם משרד הביטחון, האם זה לא מעיד כאלף עדים כי הארגון מעוניין לפעול בניגוד לעמדתו הרשמית של החמ"ד?

לאור הדברים הללו, אני פונה אליך בבקשה לבחון את המשך שיתוף הפעולה עם ארגון אלומה, ולהמשיך במגמה המבורכת של הכוונת בוגרות החמ"ד לשירות לאומי משמעותי למען המדינה.

 

בברכה

עמיטל בראלי

מנכ"ל חותם

 

 להצטרפות לעצומת ההורים לחצו כאן>>