האומץ לדבר

הרב יגאל לוינשטיין על דיבור של אמת

איפה שאומרים אמת, אם בצד השני יש רצון לחפש אמת זה גורם להתקרב.

אנחנו מוצאים את עצמנו בהרבה מאוד מעגלי מפגשים עם חברים משפחה מקום העבודה ועוסקים בנושאים לא פשוטים, קשים, טעונים אקטואלים. הרבה פעמים פמיניזם, להט""ב, הדתה, הדרה, זהויות כל הבעיות שיש ולא מוצאים פתחון פה לדבר מה אנחנו מאמינים ומה אנחנו חושבים ומה הן הסיבות שמונעות מאיתנו לדבר, לפתוח את הפה ומה הדרכים להתמודד.

בעיה ראשונה שאני מזהה זה אנשים לא מבינים בנושאים המדוברים לא את הבעיה התרבותית, לא את תפיסת העולם שעומדת מאחורי הדברים החדשים, וודאי לא מהתשובה היהודית, בלי להעמיק בשני הנושאים האלה.

1. באמת אדם לא יכול להיות שותף לשיח מעמיק שיח רציני צריך להעמיק בדברים.

2. אנחנו תמיד חוששים, אנשים בעיקר במקום העבודה שאם נפתח את הפה יתייגו אותנו ולא נוכל להתקדם. בזה אין לי עצה זה שכל ישר אדם צריך לשקול יש לו אחריות על החיים, על העבודה, על הפרנסה ואם הוא חושש בדברים האלה אני מציע לעשות בשיקול דעת את הדברים לא להיכנס להתגרויות לוויכוחים מיותרים. במקום שבו יש בעיה עם הפרנסה של האנשים.

3. הנקודה שלישית שאני מזהה זה אנשים חושבים שאם אני לא מצליח לשכנע סימן שמה שאני מאמין לא אמיתי. האמת האישית האותנטית של אדם לא תלויה במה אנשים יגידו מחשבה הזאת היא מחשבה מוטעית בדרך כלל היא נובעת מחוסר ביטחון עצמי במה שאני מאמין. אין לך ביטחון עצמי, אל תדבר. אם אתה מזדהה עם זה, זה אמיתי - אתה שלם עם זה, תאמר זה לא תלוי ביכולת לשכנע בני אדם. לא משתכנעים כל כך בקלות.

4. אנשים מתקרבים ליהדות לא בגלל שאנחנו עוטפים אותה בעטיפות יפות, או לא יפות מה שגורם לאנשים להתקרב זה חיפוש אמת איפה שאומרים אמת, אם בצד השני יש רצון לחפש אמת זה גורם להתקרב לכן לא צריך לחשוש לומר דברים אמיתיים.

5. הנקודה הנוספת היא בסוף אנחנו ציבור של מיעוט בתוך רוב כללי שחושב אחרת. תמיד יש למיעוט בעיה להגיד את עמדותיו במקום של הרוב וזה צריך אומץ אבל לא רק אומץ לדבר במקום שהרוב חושב אחרת, אומץ במובן הרבה יותר עמוק זה הדימוי והדיוק הרבה פעמים שאתה אומר את הדברים שלך מתייגים אותך קיצוני, פנאט, מדיר נשים כל המילים הלא מחמיאות האלה זה פוגע בסוף בדימוי שלנו בעיני אחרים, בעיני עצמנו האומץ זה לשים את האגו בצד ולומר את מה שאנחנו מאמינים באמת את דבר השם באמיתיות. אם יקר דבר השם בעינינו נאמר אותו בטוב טעם ודעת, בנעימות במאור פנים לא צריך לפחד לאמת יש המון כוח ובסוף האמת מורה את דרכה.

בהצלחה לכולם.