חותם בכנסת

דיון בנושא: הכנסת תכנים רפורמיים במערכת החינוך

ועדת החינוך | י"ז אדר תשע"ז

בוועדת החינוך של הכנסת התקיים דיון בנושא התכנים של מקצוע תרבות יהודית ישראלית במערכת החינוך הממלכתית. בדיון סוער שהתקיים לבקשתם של חה"כ גפני וגליק, ובעקבות דו"ח של ארגון חותם ותחקיר ב'יתד נאמן', נשמעו ביקורות קשות על מקצוע תרבות יהודית ישראלית, בדגש על התכנים ומכוני ההכשרה לתכנית, המייצגים ארגונים מן הקצה הליברלי שבשולי החברה הישראלית.

בדיון שהתקיים הבוקר בוועדת החינוך בראשות ח"כ יעקב מרגי, וביוזמת ח"כ יהודה גליק הועלו טענות שהתכנים היהודים הנלמדים בבתי ספר חילוניים שייכים לזרם הרפורמי, כפי שפורסם בדו"ח של ארגון חותם. ח"כ יהודה גליק: "אני מברך על העמקת התרבות היהודית ישראלית, אך כשעיינתי בתכנים דאגתי מאוד. קיימת תופעה של התחדשות יהודית שקוראת לעצמה יהדות פלורליסטית, אך אינה מאפשרת למי שאינו פלורליסט להיכנס. רוב התלמידים בבתי הספר הממלכתיים הם מסורתיים במידה זו או אחרת ולכן צריך לתת להם את המגוון. כשקראתי את החומרים הבנתי שמדובר בתוכנית מאוד מאוד מצומצמת".

ח"כ משה גפני הוסיף: "מתברר שבשנים האחרונות התנועות הרפורמיות והקונסרבטיביות השתתפו במכרזים באופן כזה שלא היתה ברירה אלא שיזכו במכרז. כל זאת נעשה כדי להשתלט על התכנים במשרד החינוך ולהשליט את התכנים הרפורמיים".

אלעד צדיקוב, חבר מועצת העיר הרצליה: "יש פטרנליזם פלורליסטי. אתם המיעוט שבמיעוט שבמיעוט שבעם ישראל ואני לא מנסה להמעיט ביהדותו של אף אחד בחדר הזה. יש תפירת מכרזים וכל מיני תבחינים כאלה ואחרים כדי להכניס זרם אחר ולא זרם אחר".

ח"כ תמר זנדברג:  "התכנים של התוכנית הם שיוויון, פלורליזם, אהבת אדם, יהדות ליברלית - המילים האלה הפכו למילות גנאי. אתם עד היום השתלטתם על מערכת החינוך ועכשיו זה נ ג מ ר."

מנכ"לית ארגון פנים, מיכל ברמן:  "יש לנו מטריה של יהדות ישראלית. יש לנו עם ישראל על כל גווניו ורבדיו - המשותף לכולם שהם דואגים לעם ישראל ורוצים יהדות רלוונטית שתדבר בגובה העיניים לילדים ולמבוגרים והם מוטרדים מאוד מהתמונה שהוצגה כאן ומהתפיסה הרווחת במדינת ישראל שהיהדות שייכת אך ורק למי שיש כיפה על ראשו.  אני רואה הרבה מאוד פעילות שמגיעה לאנשים שונים שקצה נפשם ביהדות אורתודוקסית ומחפשים משהו שידבר בשפה שלהם. אני חושבת שיש פספוס מאוד גדול במשרד החינוך שבה תלמידים יהודים מורחקים מהיהדות שלהם ".

אבנר פורת מארגון "חותם": "הציבור בחלקו הגדול מסורתי ומאמין ולא יתכן שיכפו עליו תכנים שמובלים על ידי גופים שנמצאים בשוליים ומייצגים מיעוט בחברה. כמו בנושאים אחרים כך גם בלימודי יהדות, חשוב שהתכנים שמועברים בידי משרד החינוך יהיו תכנים הנוגעים במכנה המשותף, ולא כאלה שנמצאים במחלוקת ומפלגים את החברה. כמו שלא יעלה על הדעת כפייה דתית במשרד החינוך כך אין מקום לכפייה חילונית. ההורים ברובם מעוניינים במסורתיות ומה שקורא כיום זו הונאה של ההורים".

יו"ר הוועדה ח"כ יעקב מרגי הודיע כי יקיים ישיבה נוספת בעניין לקראת הדיון הנוסף וקרא למשרד החינוך להעביר אליו את פרטי המכרזים לתוכנית להעמקת התרבות היהודית ישראלית.

 

לצפייה בדיון המלא באתר הכנסת לחצו כאן

לדיווח בערוץ 7 לחצו כאן