חותם בכנסת

דיון בנושא: פקודת השירות המשותף לנשים וגברים בצה"ל

הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי | כ"ד כסלו

בדיון הציג ראש אכ"א את השינויים בפקודת השירות המשותף.
נציג חותם סיפר בדיון על פנייה של חייל, המתאר מציאות קשה מאוד של עירוב, חוסר צניעות ופגיעה ביכולתו, כאדם שומר תורה ומצוות לשרת בלי לוותר על ערכיו ואמונתו. 

הוועדה לקידום מעמד האישה קיימה דיון בנושא פקודת השירות המשותף בצה"ל.

בדיון לקח חלק ראש אכ"א האלוף מוטי אלמוז, שהציג והתייחס לראשונה לשינויים בפקודה שאושרו על ידי הרמטכ"ל.

בראשית הדיון אמרה ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), יוזמת הדיון, כי "סוגיית השירות המשותף מציפה הרבה קשיים ואתגרים שנוגעים לשאלות אתיות וערכיות. אנחנו שומעים לא מעט תלונות מהשטח כמו איסור על מדריכות להדגים תרגילים, מפקדות שמורדות מאוטובוסים לבסיס בגלל נוכחות חיילים חרדים ועוד.

על פי הפקודה החדשה יורשו בין היתר קצינים ונגדים דתיים שיוצבו בגדודים מעורבים לבקש שיבוץ מחדש מתוך התחשבות באמונתם. כמו כן נמחק סעיף לפיו מדיניות השירות המשותף תיושם ככל הניתן שלא בדרך של הפרדה בין חיילים לחיילות. מאידך, מדגיש נוסח הפקודה החדש את תרומתם החשובה של נשים וגברים כאחד לצבא וליישום מטרותיו.

לאחר הצגת השינויים אמר האלוף מוטי אלמוז כי "לצבא יש ייעוד אחד ברור והוא להבטיח את בטחון המדינה, הוא לא ארגון חברתי. המשימה שלנו היא להשאיר את כל הוויכוחים בחוץ ולאפשר לכולם, גברים ונשים, לשרת בצה"ל ולהרגיש בנוח.

''קיבלנו דיווחים על פרשנות מוטעית של הפקודות על ידי מפקדים שבעקבותיהם הוצאנו הנחיות, כמו במקרה של מגבלות מחמירות על לבוש נשים וכן הודגש שאין לאף אחד סמכות להחמיר את הפקודות ויש למלאן כלשונן. פקודת השירות המשותף מגיעה ממקום של לאחד את הצבא ולא להפריד אותו", הסביר אלמוז.

אבנר פורת נציג חותם אמר כי "תחושת הצניעות בצבא הולכת ונעלמת". עוד אמר פורת כי הוויכוח על הדרת נשים בצבא הוא "לא דאגה לנשים אלא מלחמה של הפמיניזם הרדיקלי שמוכן להקריב את הצבא למען מטרותיו" ואף הוסיף כי כיום הפקודה מאפשרת גם קיומן של מקלחות משותפות. עוד הוסיף לסיכום כי "מה שיש פה, לצערי הרב, זה לא דאגה לנשים אלא מלחמה של הפמניזם הרדיקלי שמוכן להקריב את רמת הכשירות של צה"ל ואת כבודה של החברה כולה, גברים ונשים "

 

לצפייה בדיון המלא באתר הכנסת לחצו כאן>>

לדיווח על הדיון בערוץ 7 >>

לדיווח על הדיון בכיפה >>