חותם בכנסת

דיון בנושא: עלייה בכמות הדיווחים על פגיעות מיניות בצה"ל

וועדת חוץ וביטחון | א אדר תשע"ז

ועדת חוץ וביטחון של הכנסת התכנסה ביום ב' לדיון בעקבות פרסום הנתון לפיו חלה עליה של 20 אחוז בדיווחים על הטרדות מיניות בצבא. ח"כ דיכטר תקף את הימנעותה של חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן, יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה, מלקיים דיון בנושא זה בוועדה שבראשותה.

הדיון בוועדת חוץ וביטחון דיון בנושא עליה של כ- 20% במספר הדיווחים על פגיעות מיניות בצה"ל בשנת 2016 התקיים לבקשתן של חה"כ בן ארי, לביא והשכל.

בתחילת הדיון התברר, כי הדיון שהיה בעצם דיווח של היוהל"ם על הנושא, אמור להתקיים בכל שנה בוועדה לקידום מעמד האישה. אלא שיו"ר הוועדה חה"כ תומא-סולימאן מסרבת לקיים דיונים בנושא צה"ל, ולאחר שבמשך שנתיים הדיווח לא התקיים, הוא התקיים היום בוועדת חוץ וביטחון.

בדיון סקרו היוהל"ם ונציגת מרכז מהו"ת בצה"ל את הנתונים של השנה האזרחית החולפת, והודגש כי צה"ל רואה לעצמו חובה לאפשר סביבה בטוחה לחיילים ולחיילות, ואף צוטט לשון החוק הצה"לי, כי על המפקד לדאוג לאקלים יחידתי מכבד.

דברי נציג חותם בדיון: לאחר מחאות מצד מספר ח"כיות על עצם הזמנתו לדיון ועל האפשרות שניתנה לו לדבר, טען נציג חותם כי אם מדברים על מניעה מוקדמת, צריך לדעת כי בצה"ל מתבצע בשנים האחרונות ניסוי אנושי. אם דוחפים קדימה עוד ועוד את מגמת עירוב המינים בצה"ל, אם בבה"ד 1 למשל, צוערים מתלוננים על כניסת צוערות למגוריהם בניגוד לפקודות שאינן נאכפות, שזה ודאי לא אקלים יחידתי מכבד, שעליו דיברה היוהל"ם, אם ברחבי מחנות צה"ל מבטלים את השירותים המגדריים ומקימים שירותים משותפים, ובכך לא מאפשרים לחיילות אפילו את האינטימיות הבסיסית הזו, שגם זה ודאי לא אקלים יחידתי מכבד, מה הפלא על התחזקות התופעה המדאיגה?

לדיווח בערוץ 7 -
http://www.inn.co.il/News/News.aspx/340992
לדיווח באתר כיפה - 
http://www.kipa.co.il/now/77074.html