חותם בכנסת

הצעת חוק: תיקון חוק הבוררות

מגישים: ארגון חותם

הצעת החוק של 'חותם' מבקשת שהכרעות בוררות שהתקבלו בהרכב של שלושה בוררים, תהיינה פטורות מהצורך באישור של בית המשפט המחוזי. ולכן תתאפשר פנייה להוצאה לפועל על סמך הכרעת הבוררים בלבד. עם זאת במקרים מסוימים תהיה אפשרות לפנות לבית המשפט, שיוכל לבטל את הכרעת הבוררות, אם תהיה לכך עילה משפטית.

החוק הקיים:

'חוק הבוררות' מאפשר לשני צדדים בסכסוך לפנות לגורם חיצוני לבית המשפט, המוסכם על שני הצדדים, במטרה להגיע להכרעה בעניינם. היתרון בהליך הבוררות, מעבר לבחירת הבורר, הוא זירוז ההליכים וקיצור זמן ההמתנה להכרעה בבית המשפט.. עם זאת במצב הנוכחי אי-אפשר לכפות את הכרעת הבורר בהוצל"פ כל זמן שלא אושרה על ידי בית משפט מחוזי, הליך שמצריך "פתיחת תיק" בתשלום והמתנה לתשובתו של בית המשפט - ולכן רבים מוותרים מראש על הליך הבוררות ופונים לבית המשפט.

תמצית הצעת החוק החדשה:

הצעת החוק של 'פורום חותם' מבקשת שהכרעות בוררות שהתקבלו בהרכב של שלושה בוררים, תהיינה פטורות מהצורך באישור של בית המשפט המחוזי. ולכן תתאפשר פנייה להוצאה לפועל על סמך הכרעת הבוררים בלבד. עם זאת במקרים מסוימים תהיה אפשרות לפנות לבית המשפט, שיוכל לבטל את הכרעת הבוררות, אם תהיה לכך עילה משפטית.

מטרות הצעות החוק:

  • מתן תוקף חוקי להכרעות של בתי הדין לממונות המתקבלים בהרכב של שלושה בוררים.
  • קיצור הליך הבוררות בבתי הדין לממונות, באופן שיקל על הצדדים בסכסוך לבחור בו.
  • מתן שירות יעיל לאזרח תוך הפחתת העומס על מערכת בתי המשפט.

 

לעיון בנוסח הצעת החוק המלא לחצו כאן>>