ניוזלטר ניסן תשע"ח

עדכונים מהנעשה בארגון חותם לחודש ניסן תשע"ח

מהנעשה בחותם

  

דת ומדינה

 

מערך הכשרות הממלכתי

במסגרת פעילות הארגון לחיזוק הכשרות הממלכתית, יצאה לאור חוברת בשיתוף מכון כושרות, ובה סקירה מקצועית של הבעיות הקיימות בתחום הכשרות והצעה למתווה פעילות משופר של מערך הכשרות הממלכתי. נוסף על החוברת הפקנו בחותם סרטון שבו מוצגת הבעייתיות של ה'כשרות האלטרנטיבית', ומענה לשאלות: האם אפשר לסמוך על כל תעודת כשרות? ומה הבעיה בנתינת כשרות ללא כשרות בסיסית של הרבנות הראשית לישראל?

לצפייה בחוברת>>

לצפייה בסרטון>>

צפו בדברי הסבר של נשיא חותם, הרב יעקב אריאל שליט"א>>

לכתבה בנושא ב- yent>>

 

פעילות לחיזוק האחדות והשבת באשדוד

יוזמה מבורכת של נוער חותם, יחד עם חניכי תנועות הנוער באשדוד, הולידה פעילות לעידוד שמירת השבת בעיר אשדוד ולחיזוק בעלי העסקים בעיר אשר שומרים שבת, מתוך הבנה כי במדינה יהודית לשבת יש ערך ציבורי - לדתיים ולחילונים כאחד. הקמפיין בסימן "אוהבים את השבת" כלל פעילות בדוכני הסברה, סיור בין עסקים שומרי שבת וחלוקת שי על ידי המתנדבים. בעלי העסקים צולמו אוחזים בכרזה "גם אני שומר שבת" תוך קריאה לציבור הרחב לחזק עסקים אלו.

מנכ"ל ארגון ''חותם'', עמיטל בראלי, אמר "אנחנו עדים למסע הסתה בלתי פוסק מבית מדרשם של 'ישראל חופשית' וחבריהם, מתוך מגמה לרוקן את המרחב הציבורי ואת זהותה של מדינת ישראל מכל זיק וסממן של יהדות.

''אנחנו בחותם נמשיך לעמוד על משמר המרחב הציבורי תוך חבירה לכוחות רבים ולשדרות רחבות בעם, שהמשותף לכולם הוא הרצון בזהות יהודית מובהקת של מדינת ישראל", הוסיף בראלי.

לכתבה בנושא>>

 

כנס מיוחד "כנס האחדות והשבת"

בהמשך לפעילות לחיזוק האחדות והשבת באשדוד. התקיים החודש כנס שבת שפנה לנוער ולמבוגרים בהשתתפות הרב יגאל קמניצקי, הרב יוסף שיינין, הרב דוד גבריאלי, ח"כ מוטי יוגב ואנשי חינוך ורבנים נוספים. לכנס הגיעו מבוגרים ובני נוער רבים שהביעו רצון להיות חלק מן הפעילות.

להזמנה של הכנס>>

לשיעורים ותמונות מתוך הכנס>>

לכתבה בנושא>>

חברה

 

"וחי אחיך עימך"

ספר חדש בהוצאת מחלקת מדיניות חברתית בחותם. אסופת מאמרים העוסקים בשאלות הקשורות למדיניות החברתית של מדינת ישראל. על סדר היום הציבורי מונחות שאלות הנוגעות למדיניות החברתית של מדינת ישראל ולמדיניות הכלכלית המתבקשת לאור נקודת המבט של האחריות החברתית. דעות שונות נשמעות מימין ומשמאל, כאשר בעומקו של השיח מובלעות הנחות יסוד הנוגעות במהותן בשאלת זהותה של המדינה ושל זהותנו כיהודים החיים בה. בתוך כל זה נאלם קולה של תורת ישראל. לשם כך הוקמה לפני שנתיים המחלקה למדיניות חברתית על פי התורה בארגון חותם ותפקידה – לגבש משנה חברתית יהודית סדורה, וליצור שפה ומערכת מושגים עדכנית המבוססת על תורת ישראל.
ספר זה הוא פרי ביכורים של עבודתנו, בו אנו באים לשרטט את העקרונות התורניים עליהם יש להשתית את המדיניות החברתית והכלכלית: מתוך עיון בסוגיות הש"ס ובדברים של פוסקי ההלכה, ומתוך עיון מעמיק בהגותם של המהר"ל מפראג והראי"ה קוק.

לכתבה בנושא>>

להזמנה טלפונית>>

 

המאבק בנושא גיוס בנות דתיות לצבא

 

פעילות הסברתית לעידוד השירות הלאומי

בעקבות קידום התקנה החדשה של משרד החינוך, שנותנת הכרה ותמיכה בגופים שפועלים במרץ לגייס את הבנות הדתיות לצה"ל, העלינו בארגון חותם פעילות הסברתית ברשת שהופקה על ידי תלמידות אולפנות מכל רחבי הארץ ובמהלכו הצטלמו התלמידות עם שלטים בנוסח "אל תתערבו לנו בחינוך" ו- "מאמינות בשירות לאומי". בנוסף רבניות ונשות ציבור השתתפו בסרטון שהפיק הארגון ובו קריאה לשר נפתלי בנט - "אל תכניס למוסדות החינוך הדתיים ארגונים שמעודדים בנות להתגייס לצה"ל. זה נוגד את השקפת עולמינו, נוגד את דעת החמ"ד ונוגד את דעת הרבנות הראשית לישראל".

לצפייה בסרטון>>

לכתבה בנושא ב-ynet>>

לכתבה נוספת בנושא>>

למכתב שנשלח ליו"ר מועצת החמד>>

 

הנגשה והפצת חומרים עיונים בנושא שילוב בנות בצה"ל

ח"כ לביא הגישה שאילתא לשר הביטחון על הודעות שנשלחו לחיילות דתיות - מי שלח לעשרות חיילות דתיות מיסרונים עם חוברת של הרב יגאל לוינשטין נגד שילוב נשים בצבא? בעקבות הפרסום ב-ynet, נטל על עצמו ארגון חותם את האחריות למשלוח ההודעות, ומסר בתגובה: "תרומה משמעותית של הבת הדתית במדינת ישראל היא במסגרת השירות הלאומי. צבא מטרתו לנצח בקרב ולהפעיל כח פיזי עצום. בשל כך, רוב מוחלט של הבנות הדתיות פונות למסגרת המתאימה יותר לעולמן הרוחני והערכי. ארגון חותם ימשיך לפעול ולקדם את מטרתו הברורה: לתת לצה"ל לנצח".

לסרטון השאילתא>>

לכתבה בנושא>>

לחוברת של הרב לוינשטין>>

 

פגישת הרבצ"ר עם גורמים המעודדים גיוס בנות לצה"ל

פגישה שהתקיימה לאחרונה בין הרבצ"ר תת אלוף הרב קרים לבין הרב אוהד טהרלב ראש מדרשת לינדנבאום ומיכל נגן ראש מכינת צהלי, התומכים בגיוס בנות לצה"ל. בפגישה זו הציע הרב טהרלב לרבנות הצבאית לתמוך בפומבי בגיוס בנות לצבא. אנשי הרבנות הצבאית והרבצ"ר התנגדו אך לא מפאת התנגדות עקרונית לגיוס בנות דתיות אלא מחוסר רצון להיכנס לנושאים השנויים במחלוקת, כלומר מסיבות טקטיות. עמיטל בראלי ראש ארגון חותם מתח ביקורת על גישת הרבנות הצבאית "זה ניסיון לומר את מה שהמערכת מצפה. עמדת הרבנות הצבאית מאז ומעולם הייתה ברורה כנגד גיוס גורף של בנות דתיות. זו טעות להפעיל עליו להביע עמדות בניגוד לעמדות הרשמיות של הרבנות הצבאית."

להאזנה לראיון המלא לחצו כאן>>

 

בקטנה

הבית היהודי על ח"כ שטרן: "שלא יחלק ציונים" *** סערת "גיוס הבנות" - בנות דתיות מתארות למצלמה: "צה"ל לא מאמין לנו יותר" *** גופים יכווינו בנות בחמ"ד לגיוס? משרד החינוך גיבש מבחני תמיכה לגופים שיעסקו בהכוונה לגיוס בנות בבתי הספר הדתיים *** הקמתה של ועדה שתוכל לשלול מבנות את הפטור מגיוס לצה"ל אושרה בתום דיון סוער בכנסת: "התקנות שאושרו יחריפו את המצב הנוכחי" *** מחאת הבנות הדתיות: תלמידות אולפנה הצטרפו לקמפיין נגד גיוס בנות לצה''ל *** קמפיין מחאה: "אל תתערבו לנו בחינוך" *** רבנים נגד מערך כשרות אלטרנטיבית של ארגון רבני צהר: "מהרסייך ומחריבייך ממך יצאו" *** רבנים נגד כשרות צהר: "נזק בלתי הפיך למערכות דתיות במדינה" *** הרב יעקב אריאל: "בלי רבנות זה לא כשר" *** אבנר פורת, ראש תחום מדיניות ציבורית בארגון חותם, תוקף בחריפות את רבני צהר: "היוזמה של צהר - יום שחור לישראל" *** אשדוד תפסיק לקנוס עסקים בקניון ביג שפתוחים בשבת *** ראש העיר אשדוד יחיאל לסרי החליט להפסיק את מתן הדו"חות לעסקים בשבת: "אין כפייה דתית באשדוד" *** לראשונה מאז תחילת המחאה: הציבור הדתי לאומי תופס צד: "שבת זה לא סתם יום חופש" *** משיבים מלחמה על השבת: כנס לעידוד עסקים שלא יפעלו בשבת יתקיים באשדוד *** בעקבות הסערה סביב חוק המרכולים ואכיפתו בעיר אשדוד: כנס למען השבת *** בצל הסערה: כנס לחיזוק האחדות ושמירת השבת באשדוד *** הרב יעקב דביר תקף בכנס של ארגון 'חותם': "אלימות זה לא רק להרים יד, אלא גם לסתום פיות של רבנים" *** ח"כ סמוטריץ' טען כי מחקר בנושא נגנז בשל "השתקה": 90% מהזוגות החד-מיניים מתגרשים" *** כנס "המשפחה היהודית מול התעמולה הלהט"בית": "רוב גדול הם גברים ונשים, כך נבראנו" *** ראש ישיבת שדרות: ''הרב סדן צריך לקבל עוד פרס ישראל''