חותם מעדכן – המאבק על גיוס בנות דתיות לצה"ל

ארגון חותם מעדכן על הפעילות הנעשית בנושא המאבק בגיוס בנות דתיות לצה"ל.

חותם מעדכן – המאבק על גיוס בנות דתיות לצה"ל

רקע: ארגון חותם ממשיך בפעילות אינטנסיבית בנושא המאבק בגיוס בנות דתיות לצה"ל. כפי שדווח בעבר, לפני מספר חודשים פרסם משרד החינוך מבחני תמיכה לעמותות שמעודדות בנות דתיות להתגייס לשירות צבאי, אנחנו בחותם פנינו לשר החינוך נפתלי בנט בדרישה לבטל את מבחני התמיכה ולשמור על עצמאותו של החמ"ד כנדרש על פי חוק, אבל לאחר שהוסרו מבחנים אלו, הוגשה עתירה לבג"צ ומבחני התמיכה חזרו לאתר משרד החינוך. המחלקה המשפטית של ארגון חותם שלחה פנייה נוספת לשר החינוך ובו מפורטות הבעיות האתיות בקול הקורא, וכן עולה חשש לחוסר תקינות בכך שנראה כי המכרז כולו נתפר למידותיו של ארגון מסוים, שמטרותיו אינן עולות בקנה אחד עם עקרונות והחלטות מועצת החמ"ד.

במקביל ארגון חותם יזם מספר מהלכים שמטרתם להפעיל לחץ וליצור מחויבות של משרד החינוך לעצמאותו של החמ"ד, ולהבעת עמדה ברורה בסוגיית גיוס בנות דתיות לצה"ל. 

 

דוח בנושא גיוס בנות דתיות לצה"ל

בעקבות השיח הציבורי בנושא גיוס בנות דתיות לצה"ל, ארגון חותם נדרש לנושא וערך בדיקה מקיפה במגמות ובנתונים הקשורים לשירות בנות דתיות לאורך השנים. תוצאות הבדיקה פורסמו בדו"ח מקצועי הבוחן, בנוסף לנתונים המספריים, גם את התמורות שחלו בציבור הדתי ואת מעורבותם של צה"ל ושל גופים שונים שפועלים להעלאת אחוזי הגיוס בקרב בנות דתיות. בנוסף מציג הדו"ח נתונים שונים בנוגע לשילוב בנות בצבא ובכללן הבנות הדתיות, מתאר את מערכת השיקולים שעומדת בפני בת דתית המתלבטת אם להתגייס לצבא או לשירות הלאומי וסוקר את דרכי הפעולה של הארגונים השונים ושל צה"ל לשינוי התודעה ביחס לשירות בנות דתיות בצבא. 

לעיון בדו"ח המלא לחץ כאן>>

להרחבה על נתוני הגיוס לחצו כאן>>

למאמרו של חבר ארגון חותם, אחיעזר וולף, "אשת חיל או אישה חיילת">>

 

עצומת רבנים: שירות לאומי לכתחילה

עשרות רבנים הצטרפו לקריאת ארגון חותם, לשמור על ערכי החמ"ד שפועל על פי פסקי הרבנות הראשית, ולא לאפשר לארגונים ועמותות שמעודדים בנות דתיות להתגייס לפעול במסגרת מוסדות החינוך הדתיים.

בין החותמים הרב יעקב אריאל, הרב אריה שטרן, הרב נחום רבינוביץ, הרב יהושע שפירא, הרב אליקים לבנון ועוד עשרות רבנים, ראשי ישיבות, אולפנות ורבני קהילות שמבקשים משר החינוך לעצור את הסחף ולמנוע מעמותות הפעולות בניגוד לערכי הציונות הדתית להיכנס לאולפנות ולתיכונים הדתיים.

לעיון במכתב הרבנים המלא>>

להרחבה בנושא לחץ כאן>>

 

מכתב השמיניסטיות לשר החינוך

ביוזמתן של מספר שמיניסטיות מאולפנות ברחבי הארץ, פורסם מכתב המיועד לשר החינוך נפתלי בנט, שמבקש ממנו לשקול שנית את החלטתו בעניין שילוב פעילות המעודדת גיוס בנות דתיות לצה"ל במסגרת האולפנות. ארגון חותם נרתם לסייע בהפצה וחשיפה של מכתב השמיניסטיות, שכותבות לשר החינוך כי "התכנים והמסרים של הארגונים אותם הוא מבקש לקצב ולשלב באולפנות, באים לשנות את אותם ערכים שאנו מתחנכות עליהם לאורך שנים, מתוך שידור חוסר  אמון בתרומה המשמעותית שלנו במסגרת השירות הלאומי, וניסיון להביא אותנו לשירות צבאי, שאינו תואם את תפיסת עולמנו".

במכתב שואלות הבנות את שר החינוך האם היה מאשר להכניס תכנים שנגועים בחוסר צניעות או שמנוגדים להלכה היהודית, במסגרת פעילות חינוכית באולפנות וישיבות? ומדוע, כך בלשונן "בנושא גיוס בנות דתיות לצה"ל, שיש בו בעיות צניעות רבות ומורכבות נפשית והלכתית גדולה לבת שומרת תורה ומצוות,  אתה מעוניין לעודד פעילות שמטרתה להרחיק ולטשטש את הערכים המרכזיים שאנו מאמינות בהם?"

 

לעיון במכתב השמיניסטיות המלא לחץ כאן>>

 להרחבה לחץ כאן>>

 

השתלמות לצוותי חינוך בנושא שירות לאומי

צוות היגוי מטעם ארגון חותם, הכולל אנשי חינוך ואנשי רוח, עסק בבניית תכנית הנחייה והדרכה לצוותי חינוך ובמיוחד למחנכות י"א י"ב באולפנות, בסוגייה של שירות לאומי או שירות צבאי. התכנית למחנכות עוסקת בבירור החשיבות והשליחות בשירות הלאומי אזרחי, בהבנת התהליכים השונים שעוברים על הבנות, ובנתינת ארגז כלים לייעוץ, סיוע והכוונה עבור בנות הנמצאות בצומת דרכים. במסגרת הפעילות מול המחנכות מתקיימים מפגשים עם אנשי מקצוע שכוללים סיעור מוחות, שיתוף בנתונים מהשטח ופיתוח כלים להתמודדות עם חסמים. בימים אלו נעשו מספר הרצות ראשונות לתכנית בכמה מוסדות - לצורך הפקת לקחים וחידוד המסרים ובקרוב תוצע התכנית לכלל מוסדות החמ"ד.

 

תחקיר על מטרותיה של עמותת אלומה

אחד הארגונים המרכזיים שעתיד ליהנות מהתקציבים המדוברים, הוא ארגון אלומה, הפועל להכוונה וסיוע של בנות דתיות המתגייסות לצה"ל. ארגון חותם ערך בדיקה בנושא מטרותיו ואופן פעולתו של ארגון אלומה, וחשף כי למרות שהארגון מצהיר כי הוא מסייע לבנות שכבר החליטו להתגייס, למעשה הוא פועל במטרה ליצור שינוי תודעתי ביחס לשירות נשים דתיות בצה"ל. כמו כן, נציגי צה"ל העידו לא פעם, כי העמותה מסייעת להם באופן פעיל במהלך שנועד להגדיל את אחוז הבנות הדתיות שמתגייסות לשירות צבאי.

לקריאת התחקיר המלא>>

 

 

נכון לכתיבת שורות אלו, השיב משרד החינוך לבג"צ כי עמדתו בנוגע לגיוס בנות דתיות לצה"ל נובעת מעמדת מועצת החמ"ד, ולפיה בנות דתיות ישרתו בשירות הלאומי ולא יתגייסו לצבא. אולם המאבק עדיין לא תם, כיוון שמשרד החינוך לא חזר בו מכוונתו לתקצב ולתת הכרה וכרטיס כניסה לארגונים הבאים להעלות את אחוזי הגיוס של בנות דתיות לצבא, מתוך מגמה רחבה יותר של שימוש בצבא ככלי במאבק אידאולוגי ותפיסתי נרחב.

להרחבה על תשובת משרד החינוך לבג"צ לחצו כאן>>

אנו בחותם נמשיך לפעול ולעדכן אתכם בנושא

 

עקבו אחרינו בפייסבוק

חותם – יהדות על סדר היום