על סדר היום

על הגדר  - על הקונפליקט הדתי-לאומי במאבק על זהות המדינה

על הגדר - על הקונפליקט הדתי-לאומי במאבק על זהות המדינה

חוברת חדשה בהוצאת חותם על הקונפליקט הדתי-לאומי במאבק על זהות המדינה מפי הרצאתו של הרב יגאל לוינשטיין

לאחר פרסום דבריו של הרב יעקב אריאל כנגד הזנחת שמירת השבת הציבורית, על ידי חלק מנציגי הציבור הדתי לאומי,  מחזק כעת  הרב יגאל לוינשטיין, ממייסדי מכינת עלי את דבריו של הרב אריאל ואומר כי הימין בכלל והדתיים בפרט ידעו לעמוד איתן כנגד השמאל באשר לעמדות בנושא התיישבות, אך כאשר מדובר באמירות ערכיות וחד משמעיות בנושא השבת, הציונות הדתית נאלמה דום: "אנחנו רואים שהציבור הציוני דתי נאבק על ארץ ישראל בעוצמה אדירה אף על פי שגם האליטה החילונית לא כולם מסכימים, בטח על המאבק על יהודה והשומרון  אף על פי שיש בה מחלוקת בחברה הישראלית וזה לגיטימי" אומר הרב יגאל לוינשטיין וממשיך לגבי השבת ושואל:

"מה קרה עם שבת? בעבר נאבקנו והיום כל נושא זהותה היהודית של המדינה, נציגי הציבור והציבור עצמו כך מרגישים לפחות, חלק מנציגי ציבור, לא רוצה להיאבק על הנושאים האלה. מדוע? מה השתנה?"

הרב מסביר כי כיום בתפיסה הפרוגרסיבית זכויות הפרט הפכו להיות זכויות על, ולעומתן הזהות הלאומית והיהודית נחשבות כמדכאות ומאיימות על הפרט. הציבור הדתי לאומי, על פי הרב לווינשטיין, נרתע מלהיאבק כנגד מה שמוצג כשמירה על זכויות הפרט כיון שאינו מעוניין לעסוק בכפיה, כאשר לאמיתו של דבר, עבור ערך הזהות הקולקטיבית שלנו, נכון שתיפגע באופן מועט אפשרות הבחירה של הפרט. זה מוסרי וצודק כיון  שלא מדובר על מאבק לטובת מגזר זה או אחר אלא "על החזון המשותף, על הלאומיות היהודית ועל עתידו של העם היהודי בציון", ובהבנה שישנו קונצנזוס רחב בציבור הישראלי על הערכים הלאומיים היהודיים ועל הרצון לשמור על זהותה היהודית של המדינה.

את עיקרי שיחתו של הרב יגאל לוינשטיין ארגון חותם מביא בחוברת זו.

 

לחוברת המלאה