סיוע למצהירות דת

סיוע למצהירות דת

בשנים האחרונות החלה תופעה, שבה תלמידות מהחינוך הדתי שהצהירו לצורך קבלת פטור משירות צבאי מטעמי דת , נקראות לראיון נוסף בלשכת הגיוס בניגוד לחוק. ארגון חותם מעניק לך ליווי אישי וסיוע משפטי במטרה לשמור על זכויותייך הדתיות ועל זכותך החוקית לקבל פטור מצה"ל ולשרת במסגרת השירות הלאומי.

     

פטור משירות צבאי מטעמי דת – זכותך החוקית

בכל שנות קיומה של מדינת ישראל, בנות דתיות תרמו לחברה הישראלית במסגרת השירות הלאומי. החוק בישראל פוטר את הבנות הדתיות משירות צבאי מתוך הבנה של המדינה כי המסגרת הצבאית אינה תואמת את אורח חייהן וכי תרומה במסגרת שתתאים לעולמן הרוחני והחברתי תהיה משמעותית יותר.

 

מה זה 'ראיון מצהירת דת'?

בשנים האחרונות החלה להתחזק תופעה מדאיגה, שבה תלמידות רבות מהחינוך הדתי שהצהירו לצורך קבלת פטור משירות צבאי מטעמי דת ומעוניינות לתרום דרך השירות הלאומי, נקראות לראיון נוסף בלשכת הגיוס בניגוד לחוק.

בנות רבות מדווחות על תחקיר באווירה לא נעימה, שכולל שאלות בעניינים פרטיים, בחינה הלכתית מדוקדקת וניסיונות שידול ושכנוע כי שירות צבאי אינו מהווה בעיה לבנות דתיות, זאת בניגוד לתפיסה הרווחת בקרב הציבור הדתי, ההורים והמחנכים.

ארגון חותם מעניק לך ליווי אישי וסיוע משפטי במטרה לשמור על זכויותייך הדתיות ועל זכותך החוקית לקבל פטור מצה"ל ולשרת במסגרת השירות הלאומי.

 

מה את צריכה לעשות?

במידה וקיבלת זימון לראיון בלשכת הגיוס או שאינך מצליחה לקבל פטור לאחר הגשת התצהיר, צרי קשר בהקדם עם נציגי הארגון בטלפון, במייל או באתר הארגון.

מה אנחנו עושים?

אנחנו נפנה ללשכת הגיוס על ידי עורך דין מטעם הארגון בדרישה לבטל את הריאיון, במידה ולא ניתן לבטל את הריאיון, אנו נכין אותך ואת בני משפחתך לריאיון ונלווה אתכם לאורך התהליך עד לקבלת הפטור המגיע לך בחוק.

איך זה מסתיים?

מקרים רבים שטופלו על ידי ארגון חותם, הסתיימו בביטול הזימון לראיון וקבלת פטור ללא תהליך ממושך. במקרים מורכבים יותר אנו פועלים לקבלת הפטור לאחר קיום ריאיון או בהתערבות משפטית נוספת של הארגון. רק אחוז קטן מהבנות שהצהירו וזומנו לריאיון גויסו בסופו של דבר, וזאת לאחר שהוכח מעל לכל ספק שהן אינן עומדות בקריטריונים על פי חוק.

 

*אנו מכבדים את פרטיותך, פרטייך יישמרו חסויים

 

לפניות: 073-3904102

או השאירי לנו הודעה כאן>>

 

דעי את זכויותיך

החוק בצד שלך! אם את שומרת שבת וכשרות והצהרת שטעמים שבדת מונעים ממך לשרת שירות צבאי – את זכאית לפטור משירות צבאי על פי חוק.

בלי פאניקה. על פי החוק לא ניתן לבטל פטור משירות צבאי מטעמים שבדת אם לא הוכח כי הוגש תצהיר כוזב. במידה והתצהיר שמסרת בבית הדין הרבני נאמן למציאות – אין לך ממה לחשוש.

 

מה קורה בראיון?

לרוב מתקיימים שני סוגים של ראיונות:

בוגרות מאולפנה הנחשבת לאולפנה תורנית עוברות ראיון קצר שנמשך דקות בודדות שבו הן נשאלות על קיום המצוות של בני המשפחה, כיסוי ראש של ההורים ומקומות הלימוד של האחים. כמו כן בראיון כזה תישאלי מדוע את לא רוצה לשרת בצה"ל ומדוע את חושבת שכדתייה יש לך בעיה לשרת.

שאר הבנות יעברו ראיון ארוך יותר הכולל שאלות על אורח החיים של משפחתם, על בית הספר שבו למדו, בחינת ידע הלכתי וקיום מצוות, למשל:

  1. האם את שומרת נגיעה

  2. האם יש לך חבר

  3. שאלות על תפילות וברכות מסוימות

  4. שאלות על מידת דתיותם של בני משפחתך

  5. שאלות הלכתיות שונות

  6. שאלות על פרשת השבוע ועוד

 

חשוב שתדעי:

  • מטרת השאלות הללו היא להפעיל עלייך לחץ ולבחון האם את מסתדרת בסביבה שאינה דתית. אולם במידה ואת עומדת בקריטריונים של שמירת שבת וכשרות ותעמדי על כך שטעמים שבדת מונעים ממך לשרת, את זכאית לקבל פטור.
  • זוהי לא חקירה פלילית ולכן את לא חייבת להשיב על שאלות שפוגעות בפרטיותך או למסור לבדיקה חפצים או מידע אישי כגון מכשיר סלולרי, חשבון פייסבוק וכדומה.
  • את לא חייבת לדעת את התשובה לכל שאלה הלכתית שתישאלי, ידיעת פרטי הלכה זו או אחרת אינה רלוונטית לאי ההתאמה שלך כבת דתית למסגרת הצבאית החילונית.

הדבר החשוב ביותר הוא שתיצמדי להצהרה שלך – שיש לך בעיה וקושי רב לשרת בצבא בגלל אורח החיים הדתי שאת מקיימת ובשל הקושי להתערות בסביבה חילונית שאינה תואמת את אורח חייך.

 

להורדת פרוספקט למצהירות דת>>

לכתבה בנושא>>

לסרטון בנושא>>